ŞAŞIRTAN İFADELER

6 02 2007

Bu ülkede her dönemde bizi zorda bırakacak bir yönetici kitlesi mutlaka varolmuştur.

Kimi eline fırsat geçirip ülkeyi soymuş veya soydurtmuştur. Kimi kişisel hırs nedeni ile siyasi çözüm ve süreçleri göz göre göre tıkayıp bu ülkenin başını belaya sokmuştur. Kimi asker gölgesini fırsat bilip hakim güçler üzerinden hiç umulmadık şekilde çıkarlar sağlamıştır. Daha değişik şekillerde karşılaştığımız bu tür niteliksiz yöneticiler maalesef vatandaşını yani yönettiği kitleyi de hiç dikkate almamış, kendi bildiklerini okuyarak keyfi davranarak ülkeyi kendi çiftlikleri gibi idare etmişlerdir.

Bu tür yöneticiler şahsi çıkarlarını, ülke ve insanımızın çıkarları üzerinde gördüklerinden sorunlarla gerektiği gibi ilgilenmemişler ve öngörü sahibi olmadıkları için kendi dönemlerini üstünkörü, göstermelik tedbirlerle atlatmaya çalışmışlardır. Bu yaklaşımla bırakın meselelerimizi çözmeyi nerede ise tüm sorunlarımızı daha da içinden çıkılmaz bir duruma sokmuşlardır.

İçinde olduğumuz dönemin de geçmişten farkı yoktur. Devlet kademesinde ki uyumsuzluk ve çatlak durumun ortaya çıkardığı zayıflıktan da istifade ile bir kısım sorunların çözümünde artık inisiyatif de tamamı ile kaybedilmek üzeredir.

Devlet denen gücün iradesini tek yumruk olarak kullanma açısından şu an içinde bulunduğumuz sıkıntılı durum yetmiyormuş gibi, senelerce bu ülkeye hizmet etmiş, daha doğrusu hizmet ettiğini zannettiğimiz birinin çıkıp bölücülerin fırsat kolladığı bir ortamda eyalet sistemini ortaya atması ülkesini tanıyan birçok vatandaşımızı hayretler içinde bırakmıştır.

Uygun koşularda faydası olabilecek bu sistemi kendi ülkemiz açısından sorgulamayı şimdilik bir kenara koyalım. Böyle bir şeyin ortaya atıldığı zamana bakın. Bir yandan Barzani bağırıyor

“Türkiye’de ki Kürtler kendi çözümünü bulmalı, hem de siyasi olarak”

diye. Diğer yandan teröristler bağırıyor

“Kimliğimizi tanıyan ayrıcalıklar isteriz”

diye. Ve tam bu sırada bir gafil, çıkıyor ve eyalet sisteminden bahsediyor. Sanki bir yerlere hizmet etmek ya da bir yerlere cesaret vermek istiyormuş gibi.

Şimdi size sormak gerekmez mi?

Madem böyle güzel ve sivri düşünceleriniz vardı. Yıllardır bu ülkede değil miydiniz?

Bu kadar şehit verdikten sonra mı aklınıza geldi şu an itibarı ile bölücülüğe çanak tutan bu yaklaşımlar?

Sizden hesabını sormak gerekmez mi, köklü çözümleri zamanında neden düşünmediniz diye?

Bugünkü söylediklerinizin tam aksine olarak, siz değil misiniz istikrar olsun diye merkezi sisteme ağırlık veren, koalisyonları önlemek için seçim yasasını tek parti saltanatlarına teslim edecek şekilde hazırlatan?

Bakın ülkede sorunların bugün içinden çıkılmaz noktaya gelmesinde sizlerin kısır yaklaşımlarının çok önemli payı bulunmaktadır.

En önemlisi de sorunların çözümünde ülke adına kararlı bir duruş göstermek yerine geçmişte de bazı kesimleri tatmin etmeye yönelik benzeri söylem ve uygulamalarınız bugün ülkeyi bölünme noktasına getirmiş, din kökenli siyaseti iktidara taşımış, ülkede ve bölgede ABD hakimiyetini arttırmıştır.

Yani neyi önlemek gerekiyorsa sayenizde hepsinin tersi gerçekleşmiştir.

Bölücü söylemlerin siyasete dönüştürülmeye çalışıldığı bir ortamda, sizin söylemlerinizi bölücülerin nasıl sıcak karşıladığını da dikkate alırsak, neye hizmet ettiğiniz ne yaptığınız açıkça ortadadır.

Geçmiş sıfatlarınızı ve özellikle asker sıfatınızı düşündüğümüz de bölücülere çanak tutan bu sorumsuz yaklaşımınız geçmiş mücadelerimizi boşa çıkaran, şehitlerimizin kemiklerini sızlatan ve TÜRKİYE için riski arttıran TALİHSİZ ve ZAMANSIZ bir açıklama olarak tarihteki yerini alacaktır.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: