Antalya’da Coca Cola’ya Açılan Tüketici Davası

6 03 2007

Antalya Tüketici Mahkemesi’nde, Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer KARABULUT veTüketici Haklarını Koruma Derneği Başkanı Ali Ulvi BÜYÜKNOHUTÇU’nun kendi adlarına Coco Cola’nın “üretimini durdurması ve satışının engellenmesi” istemiyle açtıkları dava devam ediyor.

2. kez 28 Şubat 2007 günü yapılan oturum sonucunda; dava 19 Mart 2007 gününe ertelendi.

Davaya ilişkin Coca Cola adına yapılan savunmada,

“Coca-Cola ürününün emsalleri içerisinde dünya genelinde en çok tüketilen ürün olmasını sağlayan, ürünün ayırıcı lezzet ve kalitesi esasen Coca-Cola Özütü müvekkil firma tarafından kullanılmaya başlandığından beri, 100 yılı aşkın bir süredir sır olarak saklanmış, dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseye açıklanmamıştır. Bu nitelikteki bir ticari bilginin Ticari Sır niteliğinde olduğu dünya kamuoyu tarafından da tartışmasız olarak kabul”

edildiği belirtildi…

Diğer taraftan açıklama yapan KARABULUT,

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun amaç başlıklı 1.maddesi gayet açık. İlgili kanun kapsamında yani Türk gıda Kodeksinin emredici hükümleri gereğince de gıda ürünlerinin etiketlerinde içeriklerinin yer alması zorunluluktur. Davanın özü de bundan ibarettir…

Bu nedenle Coca-Cola’nın Ticari Sır dediği söz konusu içeceklerde kullanılan ve savunmalarında “Coca-Cola Özütü Gıda Aromalarının bir karışımdır”, derken, o aromanın ve karışımın ne olduğu açıklamak zorundalar. Tüketici, Coca-Cola’nın içerisinde ne olduğunu bilerek tüketsin”

dedi…

Ayrıca, KARABULUT

“Coca-Cola’nın sırı dünya kamuoyu tarafından tartışmasız olarak kabul edilmiştir açıklaması, tüketiciyi ciddiye almadığından dolayı büyük talihsizliktir. Böyle bir davanın açılmış olması, bu iddianın tartışmasız olarak kabul edilmediğinin zaten bir kanıtıdır. Dünya insanlarının sağlığı, dünya içeceği olan Coca-Cola’nın ticari sırından çok daha önceliklidir. Türk tüketici haklarını koruyan kanununa karşı, açıkça dikta edilerek ifade edilen bir ukalalığın, mahkeme tarafından görmezlikten gelineceğini düşünmek bile istemediğini…”

açıkladı…

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: